ABD İle Menbiç Hakkındaki Görüşmeler Yeni ABD Dışişleri Bakanını Bekliyor

Ana Sayfa » Gündem » ABD İle Menbiç Hakkındaki Görüşmeler Yeni ABD Dışişleri Bakanını Bekliyor
Paylaş
Tarih : 07 Nisan 2018 - 7:46

ABD ile Menbiç konusunda yapılan toplantılar, ABD Dış işleri Bakanlığına atanan Bakanı’nı göreve başlamasını beklemeye karar verdi.

Dün diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre ABD ile Menbiç kenti nin geleceği hakkında oluşturulan çalışma gurubu, toplantı için yeni ABD Dış İşleri Bakanını bekliyor.

Dış İşleri Bakanlığının kaynakları tarafından; ABD eski Dış işleri Bakanı Rex Tillerson, Anakara’da son ziyaretinde bulunmuştu. Bu buluşama da ABD ve Türkiye arasında Suriye konusunda bir anlaşmaya varıldığı hatırlatıldı.

Yine aynı kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 8 Mart günü ACD ve Türkiye arasında yapılan ilk çalışma grubu toplantı, iki ülke arasındaki potansiyel iş birliğinin ana maddelerinin ele alındığını gösteren kaynaklar, bu görüşmelerinin genel olarak olumlu olduğunu belirtti.

Kaynaklar, “İki ülke arasında yapıcı bir egzersiz başladı. Tillerson görevden alındıktan sonra, yeni Amerikan yönetiminin oturmasını, yeni dışişleri bakanının göreve başlamasını bekliyoruz” dedi.

ABD ile Menbiç hakkında çalışmalarını yürüten grup gelecek toplantının yeni dış işleri bakanı göreve başlayana kadar beklemede olduğunu belirten kaynaklar, bu toplantının beşinci ayın sonuna doğru gerçekleşebileceğini söyledi.

Kaynaklar, “Diğer konulardaki çalışma grubu daha erken bir zamanda da toplanabilir. Tespit edilmiş bir zaman yok ama böyle bir beklenti durumunda da değiliz, bunları zaten konuşuyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD ile Menbiç hakkındaki görüşmeler yeni ABD Dış işleri Bakanını geldikten sonra devam edecek. Bu toplantılar iki ülke arasındaki diplomasinin de geleceğini belirleyecek gibi görünüyor.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek
ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye hakkındaki planlarını açıklarken Suriye’de hedefledikleri gerçekleşmeden

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu
ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu

ABD, Fransa ve İngiltere belirttikleri üzere Suriye rejimini vurdu. Saldırı da Suriye başkenti Şam ve Humus bulunan askeri noktalar ve kimyasal depolar

Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD
Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD

Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisinden toplantıya ilişkin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz