ABD ile Menbiç Konusunda Anlaşmaya Henüz Varılmadı

Ana Sayfa » Siyaset » ABD ile Menbiç Konusunda Anlaşmaya Henüz Varılmadı
Paylaş
Tarih : 21 Mart 2018 - 7:55

Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu’nun ardından gözler ikinci hedef Menbiç’e çevrildi. ABD’nin silahlarla donattığı terör örgütünü Fırat Nehri’nin doğusuna çekilmesini sağlamak için gerekli açıklamalar yapılmıştı. Hatta ABD’nin “geri çekileceğiz” dediği bile söylendi. Ancak ABD açıklamalarında ise “Henüz Türkiye ile bir anlaşmaya varamadık.” deniliyor.

İki hafta boyunca Ankara bulunan en yetkili kişilerin yaptıkları açıklamalarda Menbiç konusunda ABD ile anlaştıkları belirtildi. Bu açıklamalara karşılık olarak ABD “henüz değil” demeye devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın son açıklamalarına geçen hafta Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun açıklaması için verdiği yanıtın aynısıyla karşılık verdi. Nauert, iki tarafın kesin bir anlaşmaya varmadığını söylemeye devam ediyor.

Nauert: Henüz bir anlaşma yok” 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Afrin kent merkezinin TSK ve ÖSO tarafından el geçirilmesinin ardından ulusal kanallarda Türkiye ile ABD’nin Menbiç konusunda bir anlaşmaya vardıklarını ifade etti. Bu konu Amerika Dış İşleri Sözcüsü Nauert’e Salı günü gerçekleşen bilgilendirme de hatırlatıldı. Dış işleri sözcüsü bu konuyu komik bulduğunu çünkü ortada henüz bir anlaşma olmadığını söyledi. Önceki günlerde de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarına cevap olarak benzer bir cevap vermişti.

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert Amerika ile Türkiye arasındaki diplomatik süreçlerinin ne zaman yapılacağı konusunda ise belli değil diyerek geçiştirmeyi denedi.

Türkiye ile ABD arasında Menbiç konusunda herhangi bir mutabakata varılıp varılmadığı belli değil iken Menbiç’in stratejik önemi gittikçe artmaktadır.

Etiketler : , , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek
ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye hakkındaki planlarını açıklarken Suriye’de hedefledikleri gerçekleşmeden

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu
ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu

ABD, Fransa ve İngiltere belirttikleri üzere Suriye rejimini vurdu. Saldırı da Suriye başkenti Şam ve Humus bulunan askeri noktalar ve kimyasal depolar

Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD
Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD

Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisinden toplantıya ilişkin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz