ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu

Ana Sayfa » Son Dakika » ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu
Paylaş
Tarih : 14 Nisan 2018 - 8:02

ABD, Fransa ve İngiltere belirttikleri üzere Suriye rejimini vurdu. Saldırı da Suriye başkenti Şam ve Humus bulunan askeri noktalar ve kimyasal depolar hedef alındı. Üç ülkenin saldırısı ABD Başkanı Trump’ın sabah saat 4.00’da yaptığı açıklamanın ardından başladı. ABD Başkanı Trump tarfından açıklanan ilk açıklama Donald Trump “Saldırı emrini verdim” sözleriyle ilk saldırıyı duyuran oldu. Pentagon ise Duma’da kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtları olduklarını ve operasyonun tamamlandığını belirtti.

Rusya ise bunun oynanan bir oyun olduğunu ve bu saldırılarının bir sonucu olacağını, Rusya’nın Washington Büyükelçisi, “Daha önce böyle saldırılarının sonuçları olacaktır diye uyardık” diyerek belirtti.

İran tarafından ise saldırı şiddetle kınandı ve saldırı hakkında “Operasyonu şiddetle kınıyoruz. Bölgesel sonuçları olacak” diyerek tepkisini dile getirdi.

NATO ise ABD, İngiltere ve Fransa’nın yaptığı bu saldırıyı desteklediğini açıkladı.

Yapılan açıklamalara göre saldırı da 100’den fazla Tomahawk kullanıldı. Suriye’nin resmi televizyon kanalından açıklanan bilgiye göre Suriye hava savunma sistemi 30 füzeden 10 tanesini havada imha ettiğini bildirdi. Rusya’da aynı konuda füzelerin çoğunun havada imha edildiğini açıkladı.

Trump yönetimi geçen sene de Suriye’ye karşı saldırı da bulunmuştu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırıdan önce bütün tesislerin boşaltıldığını belirtti.

Orta doğu’da ısınan hava git gide ısınmaya devam ediyor. İran ve Rusya’nın bir sonraki adımları ise şu an en merak edilen konulardan birisidir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek
ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye hakkındaki planlarını açıklarken Suriye’de hedefledikleri gerçekleşmeden

Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD
Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD

Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisinden toplantıya ilişkin

Cilt Kırışıklığına En Etkili Çözüm Önerileri
Cilt Kırışıklığına En Etkili Çözüm Önerileri

Dünyadaki milyonlarca insan, yaşlanma belirtilerini azaltabildiği, cildin elastikiyetini arttıracağı ve ciltte kırışıklıklara neden olan oksidatif

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz