Akkuyu Nükleer Santrali Temelleri Bugün Atılıyor

Ana Sayfa » Gündem » Akkuyu Nükleer Santrali Temelleri Bugün Atılıyor
Paylaş
Tarih : 03 Nisan 2018 - 7:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Akkuyu Nükleer Santrali açıklama yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şahsi Twitter hesabı üzerinden dün yapılan bir paylaşımda, Akkuyu Nükleer Santrali’nin temellerinin bugün atılacağının müjdesini verdi.

‘”#NükleerEnerjiGüçlüTürkiye” etiketiyle paylaştığı mesajında ”Yarın, Rusya Devlet Başkanı, kıymetli dostum Vladimir Putin ile birlikte Türkiye’nin ve Türk-Rus ilişkilerinin geleceği için önemli bir adım olan 20 milyar dolarlık dev yatırım Akkuyu Nükleer Santrali’nin temellerini atacağız. #NükleerEnerjiGüçlüTürkiye’.”

Akkuyu Nükleer Santrali Nedir?

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi, Mersin-Akkuyu’da nükleer santral kurmak ve işletmek üzere 12 Mayıs 2010’da açılması için Rusya ve Türkiye arasında yapıalan hükümetler arası antlaşma ile başlatılmıştı.

Akkuyu sahaları 1976 yılında Atom Enerji Komisyonu tarafından lisanslanmış ve Aralık 2013’te yer raporu güncellenerek tekrar onaylanmıştı.

Rusya ile imzalanan antlaşmanın şartları şu şekilde:

“Proje için önemli aşamalardan biri olan ve yaklaşık üç yıl önce başlayan İnşaat Lisansı sürecinin tamamlanması neticesinde, nükleer tesislere lisans verilmesine ilişkin mevzuata göre belirlenen genel ve özel koşullar yerine getirilerek Akkuyu Nükleer Santrali’nin 1. Ünitesi inşası için TAEK tarafından İnşaat Lisansı verilmesine karar verilmiştir.”

Akkuyu Nükleer Santrali Türkiye’nin Elekrik İhtiyacının Yaklaşık %1’unu Karşılayacak

Akkuyu Nükleer Santrali 4800 megavat gücünde 4 ünite nükleer rektör olarak inşa edilecek. Akkuyu NGS bin 200 megavatlık 4 üniteden oluşacak ve totalde 4 bin 800 megavat megavatlık kurulu gücü olacak.

Ülke genelinin elektrik ihtiyacının %10’u bu işletmeden sağlanabilecek.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek
ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye hakkındaki planlarını açıklarken Suriye’de hedefledikleri gerçekleşmeden

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu
ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu

ABD, Fransa ve İngiltere belirttikleri üzere Suriye rejimini vurdu. Saldırı da Suriye başkenti Şam ve Humus bulunan askeri noktalar ve kimyasal depolar

Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD
Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD

Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisinden toplantıya ilişkin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz