Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani ve Putin’i uğurladı

Ana Sayfa » Gündem » Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ruhani ve Putin’i uğurladı
Paylaş
Tarih : 05 Nisan 2018 - 8:02

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi sonrası düzenlenen ortak basın toplantısının ardından, Putin ve Ruhani’yi uğurladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin düzenlediği Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi dün sona erdi.

Suriye’ni masaya yatırıldığı zirvede, Türkiye, Rusya ve İran “Suriye’nin toprak bütünlüğünü desteklediklerini açıkladılar. “terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair” her türlü girişimi reddettikleri açıklandı.

Zirveden sonra ortak basın açıklaması yapıldı. Bu basın açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Devlet Başkanı Ruhani’yi uğurladı.

Putin Türkiye’yi ziyaretten sonra Türkiye’den ayrıldı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapılan ortak basın toplantısından sonra Esenboğa Havalimanından havalanan 17.08 saatli uçak ile Türkiye’den ayrıldı.

Putin’i uğurlamaya gienler araısnda Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve Rusya Büyükelçiliği yetkilileri ile Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kip vardı.

Ayrıca Putin dün gerçekleşen Akkuyu Nükleer Santrali Temel Atma Töreni’ne video konferansı ile katılmıştı. Bu Nükleer Santralin iki ülke arasında oldukça öneme sahip olduğu bilinen bir gerçek.

Cumburbaşkanlığı Külliye’sinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa da görüştüğü bilenen Putin, Cumhuriyeti-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyinin (ÜDİK) 7. Toplantısına da eş başkan olarak katılmıştır. Son olarak Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’de yerini almıştı.

 

İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye’den ayrıldı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, resmi ziyaretlerin bitmesinin ardından ülkeden ayrıldı.

İran Cumhurbaşkanı 19.00 saatli uçak ile Esenboğa’dan ayrılarak ülkesine döndü.

Ruhani’yi uğurlayanlar arasında Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, İran’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed İbrahim Taherian Fard ve İran Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ile Ankara Merkez Komutanı Tuğgeneral Mehmet Kip vardı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin baş başa görüşmleer yapan Hasan Ruhani Suriye konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi’ne katılmıştı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek
ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye hakkındaki planlarını açıklarken Suriye’de hedefledikleri gerçekleşmeden

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu
ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu

ABD, Fransa ve İngiltere belirttikleri üzere Suriye rejimini vurdu. Saldırı da Suriye başkenti Şam ve Humus bulunan askeri noktalar ve kimyasal depolar

Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD
Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD

Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisinden toplantıya ilişkin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz