Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD

Ana Sayfa » Son Dakika » Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD
Paylaş
Tarih : 13 Nisan 2018 - 8:14

Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisinden toplantıya ilişkin açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama da Duma’da düzenlenen kimyasal saldırı ile buna tepki olarak ABD’nin Suriye’ye yapması gündemde olan askeri harekâta İngiltere’nin ne yapacağına ilişkin toplanılan toplantıda May’in, saldırı hakkında “şok edici ve barbarca bir eylem” olarak konuştuğu belirtildi.

Esad rejimi tarafından yapıldığı iddia edilen kimyasal silah kullanımına ilişkin geçmiş kayıtların olduğunu söylenen İngiliz kabilesinin, geçen hafta sonu düzenlenen saldırıyı da yine büyük ihtimalle Esad rejiminin yaptığı konusunda hem fikir olduğu kaydedilen ifadelerdir.

Açıklama da ise: “Kabine, kimyasal silah kullanımına göz yumulmamasının hayati önem taşıdığı kararına vardı. Kabine, insani sıkıntıyı hafifletmek ve kimyasal silahların Esad rejimi tarafından daha fazla kullanılmasını engellemek için harekete geçme ihtiyacı üzerinde anlaştı. Kabine, Başbakan’ın (May) uluslararası bir müdahaleye uyum sağlamak üzere ABD ve Fransa’daki müttefiklerle çalışmayı sürdürmesi konusunda anlaştı.”

İngiliz basını toplantı yapılmadan evvel çıkan ve Başbakanlık kaynaklarına dayandırılan haberlerde May’in, olası saldırıyı parlamentoya götürmeden askeri harekata katılma düşüncesinde olduğunu yazmıştı.

Olası bir saldırıda Amerika, İsrail, Fransa ve İngiltere’yi yan yana görecek olmamız olası bir durumdur.

 

ABD’DEN NİHAİ BİR KARAR ÇIKMADI

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, ABD Başkanı Donald Trump başkanlığında Suriye gündemiyle toplanan Ulusal Güvenlik Konseyinde (NSC) “nihai bir kararın alınmadığını” açıkladı.

Sanders açıklamasında, “Başkan, ulusal güvenlik ekibiyle Suriye’deki son durumu ele almak üzere yaptığı toplantıyı henüz bitirdi. Nihai bir karar alınmadı. İstihbarat raporlarını değerlendirmeye devam ediyoruz, müttefiklerimiz ve ortaklarımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Başkan bu akşam Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı May ile görüşecek.” ifadelerine yer verdi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek
ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye hakkındaki planlarını açıklarken Suriye’de hedefledikleri gerçekleşmeden

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu
ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu

ABD, Fransa ve İngiltere belirttikleri üzere Suriye rejimini vurdu. Saldırı da Suriye başkenti Şam ve Humus bulunan askeri noktalar ve kimyasal depolar

Cilt Kırışıklığına En Etkili Çözüm Önerileri
Cilt Kırışıklığına En Etkili Çözüm Önerileri

Dünyadaki milyonlarca insan, yaşlanma belirtilerini azaltabildiği, cildin elastikiyetini arttıracağı ve ciltte kırışıklıklara neden olan oksidatif

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz