Orta Doğu Tarihi Anlar Yaşıyor

Ana Sayfa » Son Dakika » Orta Doğu Tarihi Anlar Yaşıyor
Paylaş
Tarih : 10 Nisan 2018 - 7:54

Dün Suriye havalimanın füze saldırısında uğradığı gündeme bomba gibi düşmüştü. Saldırının arkasında ise İsrail’in olduğu duyurulması daha büyük bir gündem oluşturdu. Bugün ABD gemilerinin Suriye karasularına yöneldiği ve Rusya jetlerinin hemen karşı atak olarak çıktığı ise gelen haberler arasında.

Doğu Guta’da Pazar günü gerçkelşeen kimyasla silah kullanımasından sorumlu tutulan Esad’a tepkiler çığı gibi büyümeye devam ediyor. Bu tepkiye yönelik dün İsrail füzeleri tarafınsan Şam yakınlarındaki bir havalimanı bombalandı. Bombanın arkasında ise İsrail olduğu açığa çıktı. Kimyasal silah saldırısı iddialarına Rusya ise düzemece diyerek cevap verdi. ABD Başkanı Trump ise Eseddan için hayvan dedi.

Kimyasal saldırı “sinir gazı” ile yapılmış!

Dogu Guta’daki kimyasal silah için ilk bulgular sinir gazı ile yapıldığını göstermektedir. . ABD Savunma Bakanı Mattis, kimyasal saldırının ardından bütün olası planların masada olduğunu açıkladı. Almanya, Fransa ve İngiltere’de Esed’e tepkili.

ABD Gemilerine karşı Rus Uçakları

60 adet Tomahawk taşıyan ABD destroyeri Donald Cook’un Kıbrıs’ın Larnaka limanından ayrılarak Suriye’ye yaklaştığı öğrenildi. Buna karşılık Rusya jetleri hemen havalandı ve 4 efa alçak uçuş ile gemileri taciz ettiği söylendi.

ABD’ye ait Donald Cook isimli destroyerin Kıbrıs’ın Larnaka limanından ayrılarak Suriye karasularına yaklaştığı öne sürüldü. “Arleigh Burke” sınıfı Donald Cook (DDG-75) adlı füze destroyeri, Tartus’un 100 kilometre açığına kadar geldiği ve gemide 60 adet Tomahawk füzesi olduğu iddia edildi.

Öte yandan gemilerin hareket etmesi üzerine 4 Rus jeti alçak uçuş ile taciz ettiği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek
ABD, Suriye’den Askerlerini Çekmeyecek

ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi Nikki Haley, ABD’nin Suriye hakkındaki planlarını açıklarken Suriye’de hedefledikleri gerçekleşmeden

ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu
ABD, İngiltere ve Fransa Suriye’yi vurdu

ABD, Fransa ve İngiltere belirttikleri üzere Suriye rejimini vurdu. Saldırı da Suriye başkenti Şam ve Humus bulunan askeri noktalar ve kimyasal depolar

Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD
Olası Suriye Saldırısında İngiltere ve ABD

Başbakanı Theresa May’in acil çağrısıyla bugün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Başbakanlık ofisinden toplantıya ilişkin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz